پرش لینک ها

ایمن پارس

اطفای حریق آبی

محصولات

01

شرکت طرح و گسترش خدمات آتش نشانی

ایمن پارس
+30
سال سابقه
سایر محصولات
درباره ما

ایمن پارس به عنوان یک تیم متخصص در زمینه تجهیزات آتش نشانی و سیستم های اعلام حریق ، از سال ۱۳۷۳ عضو انجمن تولید کنندگان تجهیزات نفتی ایران بوده است.

اطلاعات بیشتر

سیستم های اطفای حریق آبی

سیستم های اطفای حریق آبی از جمله رایج ترین روش های اطفا حریق هستند که با استفاده کردن از مجموعه ای از تجهیزات خاص از طریق آب موجود در سیستم آتش را خاموش می کنند.

سیستم های اطفای حریق آبی
انواع سیستم های اطفای حریق آبی

انواع سیستم های اطفای آبی

سیستم اطفاء حریق آبی لوله تر

در متد اطفاء حریق آبی با استفاده از لوله تر به شکل مستمر داخل لوله ها آب وجود دارد و در صورت وقوع آتش سوزی اسپرینکلر باز می شود و آب به جریان می افتد و سبب اطفای حریق می شود.

سیستم اطفاء حریق آبی لوله خشک

در این روش که اطفاء حریق آبی لوله خشک نامدارد به جای آب داخل لوله ها هوای فشرده قرار می گیرید و در صورت آتش سوزی آب جای هوا را خواهد گرفت و از اسپرینکلر خارج می شود. در اکثر موارد از سیستم های اطفای حریق آبی لوله خشک درمنطقه های سردسیر که ممکن است آب درون لوله ها یخ بزند بیشتر استفاده می شود.

سیستم اطفاء حریق آبی سیلابی (Deluge) 

در این نوع سیستم های اطفا حریق Deluge اسپری نازل های سیستم بر اساس سنسور دما فعال میشوند و در هنگام آتش سوزی از تمام اسپری نازل ها به سرعت آب خارج می شود.

تجهیزات سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی

سیستم های اطفا حریق اتوماتیک آبی شامل تجهیزاتی از قبیل اسپرینکلر، پمپ و بوستر پمپ آتش نشانی بوده که به شرح زیر می باشند.

اسپرینکلر (Sprinkler)

اسپرینکلر یک وسیله از تجهیزات سیستم اطفای حریق آبی می باشد که در صورت وقوع آتش سوزی با افزایش دمای محیط فعال می شود و با افشانه کردن آب در محیط باعث خاموش شدن آتش می شود. اسپرینکلرها انواع مختلفی دارند و نحوه نصب آن ها می تواند به دو شکل دیواری و سقفی باشد.

در سیستم اطفاء حریق آبی، پمپ های آتش نشانی اصطلاحا به پمپ های گریز از مرکزی می گویند که دارای دبی بالایی می باشند و فشاری معادل هشت تا دوازده بار دارند و برای اطفای حریق استفاده می شوند.

همچنین در محیط های بزرگ و صنعتی می توان به جای بکارگیری پمپ آتش نشانی از بوستر های پمپ آتش نشانی برای سیستم اطفاء حریق آبی استفاده کرد. بوستر پمپ آتش نشانی از جمله تجهیزات سیستم اطفای حریق آبی می باشد که حداقل از دو الکتروپمپ برای خاموش کردن آتش استفاده می کند.

مزایا و معایب سیستم های اطفای حریق آبی

مزایای سیستم اطفا حریق آبی

از جمله راحت ترین متد های اطفای حریق استفاده کردن از سیستم اطفای حریق آبی است، به دلیل اینکه یک روش موثر است که اکثر مردم با آن آشنایی دارند. از مزایای خاموش کردن آتش با آب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیستم های اطفای آبی نیاز به آب تصفیه شده ندارند و تامین آب مورد نیاز آنها ارزان و راحت می باشد.
  • به علت گرانروی پایین آب، این سیستم ها در محیط های فلزی و پلاستیکی نیز به راحتی پاسخگوی نیاز می باشند.
  • به خواطر بالا بودن نقطه تحمل گرمایی آب و خاصیت گرمای نهان تبخیر آب، یک خاموش کننده و همچنین سرد كننده مناسب محسوب می گردد. به شکلی که پنج برابر از سیستم های اطفای حریق گازی کربن دی اکسید(CO2) سرد کنندگی بیشتری دارند.
  • آب یک ماده تجزیه ناپذیر بر اثر حرارت می باشد، به گونه ای كه در دمای 2000 درجه سانتیگراد فقط 0.1 آن تجزیه می شود.

قیمت سیستم اطفای حریق آبی

نقاط ضعف سیستم اطفا حریق آبی

جدا از مزیت های بسیاری که سیستم های اطفا حریق آبی دارد، در بعضی اوقات و شرایط خاص، استفاده از سیستم اطفاء حریق آبی می تواند خطرناک باشد و نه تنها به درستی جهت اطفای حریق عمل نمی کند حتی باعث شعله ور شدن بیشتر آتش می شود.

  • آب وزن نسبتا زیادی دارد و انتقال آن جهت خاموش کردن آتش ممکن است مشکل باشد.
  • آب یک ماده رسانا می باشد در نتیجه زمانی که از سیستم اطفای حریق آبی استفاده می کنید اگر برق قطع نشود خطر برق گرفتگی پرسنل و افراد حاضر در محیط وجود دارد.
  • از آنجایی که در سیستم اطفاء حریق اغلب از آب پر فشار استفاده می شود ممکن است طی عملیات اطفاء حریق در اثر فشار آب، ساختمان و تجهیزات آسیب ببینند.
  • بعضی اوقات ممکن است که آب به وسیله های که در ساختمان وجود دارند آسیب بزند.وسایلی نظیر کتاب، پارچه، دارو و سایر موارد مشابه.
  • از آنجایی که در سیستم های اطفای حریق آبی، آب با فشار بالایی پاشیده می شود ممکن است باعث پرتاب شدن مایع قابل اشتعال به اطراف شود و این مورد خود به خود به حریق دامن می زند.

قیمت سیستم های اطفای حریق آبی

سیستم های اطفاء حریق با توجه به اینکه از چه روشی برای اطفای حریق استفاده می کنند می توانند هزینه های متفاوتی داشته باشند.

قیمت سیستم اطفای حریق آبی به عوامل مختلفی از جمله اندازه و پیچیدگی سیستم، مواد و اجزای مورد استفاده، نوع تکنولوژی مهار آب و سازنده آن بستگی دارد.

سیستم های کوچک و ساده اطفای آبی برای کاربردهای در مقیاس کوچک می تواند چندین هزار دلار هزینه داشته باشد، در حالی که سیستم های بزرگتر و پیچیده تر برای کاربردهای صنعتی می توانند صدها هزار دلار یا بیشتر هزینه داشته باشند.

اجزا و مواد خاص مورد استفاده در یک سیستم اطفای آب نیز می تواند بر قیمت تأثیر بگذارد

علاوه بر این، سازنده سیستم مهار کننده آبی نیز می تواند بر قیمت تأثیر بگذارد، زیرا برخی از تولیدکنندگان راه حل های مقرون به صرفه تری نسبت به سایرین ارائه می دهند.

هنگام ارزیابی کل هزینه یک سیستم اطفای آبی، نه تنها هزینه اولیه یک سیستم مهار آب، بلکه هزینه های عملیاتی کردن و نگهداری آن نیز در نظر گرفته می شود. یک تامین کننده یا مشاور باتجربه مانند ایمن پارس می تواند به ارائه برآورد دقیق تری از هزینه یک سیستم اطفای حریق آبی برای یک برنامه خاص کمک کند.

مشاهده
بکشید